سایت دانش آموزان قره چپق

سخن بزرگان :

جدید ترین مطالب
آخرین مطالب سایت
کانال تلگرام سایت تبليغات در سایت تبليغات در سایت تبليغات در سایت

افزایش شهریه دانشگاه علمی کاربردی

/

زمان انتشار دفترچه پذیرش دوره‌های کاردانی علمی کاربردی

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، بهزاد بهرامی‌نسب سرپرست دفتر نظارت و ارزیابی دانشگاه جامع علمی کاربردی در نشست خبری صبح امروز از انتشار دفترچه پذیرش دوره‌های کاردانی دانشگاه علمی کاربردی خبر داد و گفت: دفترچه پذیرش دوره‌های کاردانی اوایل هفته آینده از سوی سازمان سنجش منتشر می‌شود و یک هفته پس از آن داوطلبان دوره کارشناسی می‌توانند برای ثبت‌نام در دوره‌های کارشناسی اقدام کنند.

وی با بیان اینکه دانشگاه علمی کاربردی در 4 گروه صنعت، مدیریت، کشاورزی و خدمات آموزشی و فرهنگ و هنر پذیرش دارد،‌گفت: در دوره‌های کاردانی 851 مرکز دانشگاه دانشجو پذیرش می‌کند که پذیرش دانشجویان بر اساس معدل دیپلم، نوع دیپلم، وضعیت بومی، سهمیه ایثارگری و اشتغال است و شرایط پذیرش در مقطع کارشناسی نوع مدرک کاردانی، معدل کاردانی، وضعیت اشتغال و سهمیه ایثارگری است.

بهرامی‌نسب ادامه داد: داوطلبان دوره کاردانی می‌تواند 30 کدرشته محل و داوطلبان کارشناسی می‌توانند 20 کد رشته محل انتخاب کنند ولی داوطلبان کارشناسی باید این مسئله را در نظر بگیرند که سهمیه‌های شاغل علاوه بر گروه‌های آزمایشی باید از همان زیر گروه مربوطه انتخاب رشته کنند.

سرپرست دفتر نظارت و ارزیابی دانشگاه جامع علمی کاربردی اظهار داشت: توصیه مهم این است که داوطلبان فقط یک کد رشته محل را انتخاب نکنند زیرا در دوره قبل 12 هزار نفر مردود شدند که 80 درصد آنها فقط یک کد رشته محل را انتخاب کرده بودند.

وی با اشاره به شرایط دیگر پذیرش در دوره‌های علمی کاربردی گفت: داوطلبانی که تا 31 شهریور ماه فارغ‌التحصیل می‌شوند می‌توانند هم برای مهر ماه و هم برای بهمن ماه انتخاب واحد کنند ولی داوطلبانی که تا 30 بهمن فارغ‌التحصیل می‌شوند فقط باید از دوره‌های بهمن انتخاب رشته کنند.

بهرامی‌نسب گفت: برای پذیرش اتباع خارجی برنامه‌ریزی کردیم ولی پذیرش اتباع خارجی در برخی استان‌ها انجام می‌شود.

به گفته وی شرایط مرخصی، انتقالی و مهمانی دانشجویان به این صورت است که هیچ دانشجویی در نیم سال اول مجاز به این اقدامات نیست و اقدامات مربوط به مرخصی، انتقالی و مهمانی از نیم سال دوم انجام می‌شود.

* افزایش 10 درصدی شهریه دانشگاه علمی کاربردی 

سرپرست دفتر نظارت و ارزیابی دانشگاه جامع علمی کاربردی عنوان کرد: جدول شهریه‌های دوره‌های مختلف دانشگاه علمی کاربردی تغییر کرده به طوری که 10 درصد افزایش شهریه داشتیم. 

وی افزود: البته دانشگاه علمی کاربردی چند سال شهریه‌ها را افزایش نداده بود و امسال هم افزایش آنچنانی نداشته است.

بهرامی‌نسب اضافه کرد: 10هزار و 660 کدرشته محل داریم که در هر رشته 75 نفر پذیرش می‌کنیم. یعنی در مجموع ظرفیت پذیرش دانشگاه 795 هزار نفر است.

وی گفت: امسال حدود 2 هزار رشته محل جدید داریم که در دفتر گسترش تصویب شده است و بحث رتبه‌بندی مراکز دانشگاه به طور کامل انجام نشد که به همین دلیل برنامه سطح‌بندی دانشگاه در نظر داریم.

* برنامه‌ریزی برای کیفی‌سازی دوره‌های دانشگاه علمی کاربردی 

بهرامی‌نسب گفت: انتظار ما این است که 200 هزار دانشجو جذب دانشگاه شوند در حالی که بیش از 700 هزار ظرفیت داریم. البته دانشگاه‌های دیگر نیز با این میزان صندلی خالی مواجهند ولی برنامه تیم جدید دانشگاه علمی کاربردی این است که در بحث کیفی‌سازی برنامه‌ریزی کنند که این کار پیش از این هم انجام شده ولی با تغییراتی که در ساختار دانشگاه داشتیم هر مرکز باید بر اساس اهداف خود دانشجو پذیرش کند.

وی افزود: تصمیم ما بر این است که رشته‌های جدید ایجاد کنیم، مهارت‌ها را افزایش دهیم و کیفیت را بر اساس ماموریت‌گرایی توسعه دهیم. 

سرپرست دفتر نظارت و ارزیابی دانشگاه جامع علمی کاربردی در رابطه با دوره‌های کارشناسی ارشد دانشگاه جامع گفت: در بحث کارشناسی ارشد سیاست وزارت علوم قبلا به این صورت بود که اجرای دوره ارشد را نداشتیم زیرا نظام مشخصی در این زمینه وجود نداشت ولی در تیم جدید نظامنامه‌ای برای دوره‌های ارشد در نظر گرفته شده است.

بهرامی‌نسب ادامه داد: تا سال 93 پذیرش دانشجوی کارشناس ارشد داشتیم که این پذیرش مخصوص شاغلان و از طریق آزمون انجام می‌شد.

وی در رابطه با نظارت با دوره‌های دانشگاه علمی کاربردی گفت: نظارت در این دانشگاه از 4 طریق انجام می‌شود به طوری که حتی واحدهای استانی ما بحث مدل ارزیابی را پیاده سازی می‌کنند و ما حتی از وزارت علوم هم در بحث نظارت پیشتر هستیم. 

سرپرست دفتر نظارت و ارزیابی دانشگاه جامع علمی کاربردی همچنین از برنامه‌ریزی‌های فرهنگی دانشگاه خبر داد و گفت: مرکز قرآن و عترت در معاونت فرهنگی دانشجویی ایجاد شده است و دانشگاه علمی کاربردی در اتحادیه بزرگ بین‌المللی دانشگاهی عضو شده که بر این اساس پذیرش دانشجو استاد و تبادل در این زمینه با کشورهای دیگر را انجام می‌دهیم. 

بهرامی‌نسب گفت: دوره‌های مهارتی برای مدرس‌ها نیز در نظر گرفتیم به طوری که مدرسان دانشگاه باید یکسری دوره‌های مشخصی را بگذرانند و این مسئله یکی از شرایط تمدید کد مدرسی دوره‌هاست. به طوریکه در سال گذشته 12 هزار کدمدرسی اساتید حذف شد. 

منبع:خبرگزاری مهر