سایت دانش آموزان قره چپق

سخن بزرگان :

جدید ترین مطالب
آخرین مطالب سایت
کانال تلگرام سایت تبليغات در سایت تبليغات در سایت تبليغات در سایت

به گزارش گروه علمی،‌ پزشكی باشگاه خبرنگاران به نقل از وبدا، دکتر علیرضا مغیثی گفت: آیین شب آخرین سه شنبه اسفند ماه، آئین آتش‌افروزی است که تا روزگار ما بر جای مانده و نام «چهارشنبه آخر سال» بر خود گرفته‌ و متاسفانه در سال‌های اخیر چهارشنبه‌سوری از حالت سنتی خارج شده و به سمت خشونت سوق داده شده است. 

وی افزود: سالانه هزاران نفر از هموطنان در این مراسم مصدوم و یا معلول می‌شوند و هزاران خانواده ایرانی سال نو را با غم و اندوه شروع می‌کنند. لحظه‌ای غفلت مسیر زندگی این افراد را تغییر می‌دهد. هیچ فردی اعم از تولید کننده، مجری آتش بازی، ناظران یا حتی عابران پیاده و رهگذران از آسیبهای چهارشنبه آخر سال در امان نیستند. 
این متخصص پزشکی اجتماعی و PhD پیشگیری از حوادث ادامه داد: در مطالعاتی نشان داده شده است که شدت آسیب افراد ناظر آتش بازی‌ها از مجریان هم شدید‌تر بوده است، بنابراین تأکید می‌شود با وجود پایین بودن احتمال آسیب به لحاظ اهمیت و شدت بالقوه آن‌ها توصیه‌های سلامتی برای همه به ویژه برای کودکان و نوجوانان جدی گرفته شود. 
 
۲۷۰۰ مصدوم در چهارشنبه آخر سال سال ۹۲
مغیثی خاطرنشان کرد: بر اساس آمار موجود در حوزه معاونت‌های بهداشتی دانشگاههای علوم پزشکی کشورتعداد مصدومان چهارشنبه آخر سال سال گذشته (سال ۱۳۹۲) بالغ بر ۲۷۰۰ نفر برآورد می‌شود. 
وی افزود: این رقم در مقام مقایسه با سال ما قبل آن ۳۵‌ درصد رشد نشان می‌دهد. آسیبهای منتسب به چهارشنبه آخر سال در طی سالهای اخیرروند صعودی داشته و از سال ۱۳۸۷ میزان رشد آن ۲. ۵ برابر بوده است. 
رئیس گروه پیشگیری از سوانح و حوادث مرکز مدیریت بیماریهای غیرواگیر ادامه داد: در میان استان‌ها، استان تهران رتبه اول را از نظر تعداد حادثه دیدگان داشته و رقم آن به ۷۴۰ مورد گزارش شده است. به عبارتی ۲۸ درصد کل موارد ثبت شده مصدومین چهارشنبه آخر سال در کل کشور مربوط به استان تهران است. 
 
رخ دادن ۹۰ درصد آسیب‌های چهارشنبه آخر سال در شهر‌ها
وی با اشاره به اینکه استانهای آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی بیشترین تعداد ثبت شده مصدومان چهارشنبه آخر سال را پس از استان تهران داشته‌اند، گفت: مردان ۴ برابر زنان دچار آسیبهای منتسب به چهارشنبه آخر سال می‌شوند. همچنین ۱۰ درصد آسیب‌ها در مناطق روستایی و ۹۰ درصد در مناطق شهری روی می‌دهد. 
وی افزود: بیشترین آسیب دیدگان از میان دانش آموزان و دانشجویان بودند (۴۰ درصد کل موارد ثبت شده) که در گروه سنی ۱۵تا ۲۵ قرار دارند. 
وی بیان داشت: همچنین در رتبه بعدی، ۳۵ درصد ‌کل موارد آسیب‌ها در گروه سنی ۱۰-۱۴ سال رخ داده است و ۵ درصد آسیب دیدگان نیز در گروه سنی زیر ۶ سال بوده‌اند. 
دکتر مغیثی ادامه داد: بیش از نیمی از آسیب دیدگان در هنگام آتش بازی دچار آسیب شدند و ۲۴ درصد یا رهگذر و یا در حین تماشا دچار آسیبهای چهارشنبه آخر سال شده‌اند. 
 
جراحت دست و پا ۵۰ درصد آسیب‌های چهارشنبه آخر سال
وی محیط بیرون از خانه و خیابان را شایع‌ترین مکان آسیب زا اعلام کرد و افزود: دست و پا شایع‌ترین اعضای بدن هستند که دچار آسیب می‌شوند که حدوداً۵۰ موارد ثبت شده را شامل می‌شوند. 
رئیس گروه پیشگیری از سوانح و حوادث مرکز مدیریت بیماریهای غیرواگیر گفت: شدید‌ترین آسیب‌ها نیز مربوط به نواحی صورت و چشم است که با ۴۳ درصد شیوع در رتبه دوم قرار دارد. 
وی اضافه کرد: ممکن است درمان آسیبهای چشمی بسیار طولانی مدت باشد و حتی تا ماه‌ها و سالهای بعد ادامه یابد و یا اینکه نهایتاً به تخلیه چشم منجر شود. 
 
تشریح اقدامات حوزه معاونت بهداشت وزارت بهداشت
وی در ادامه به تشریح اقدامات حوزه معاونت بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص کنترل این آسیب‌ها پرداخت و تشکیل کمیته بین بخشی هماهنگی برای پیشگیری از آسیبهای منتسب به چهارشنبه آخر سال در مرکز مدیریت بیماریهای غیرواگیر معاونت بهداشت، هماهنگی با نیروی انتظام برای انجام اقدامات مناسب جهت روان شدن و روان نگه داشتن ترافیک روز چهارشنبه آخر سال، اعلام آمادگی اورژانس و هلال احمر جهت استقرار پایگاههای نیروهای امدادی در کلیه مناطق شهر به تعداد کافی جهت امدادرسانی به مصدومین احتمالی و تقویت نظام سرویلانس آسیبهای چهارشنبه آخر سال در معاونتهای بهداشتی دانشگاه‌ها را از جمله این اقدامات برشمرد. 
وی به هماهنگی حوزه‌های درون بخشی مانند اداره پیشگیری از بیماریهای چشم جهت ارتقاء آگاهی جامعه در خصوص آسیبهای چشمی، اشاره کرد و تاکید کرد: اقدامات پیشگیرانه و برنامه ریزی‌های لازم جهت کاهش حوادث چهارشنبه آخر سال فقط نباید محدود به روزهای پایانی سال باشد بلکه باید در طول سال برای آن تلاش‌هایی صورت گیرد و برای حساس سازی مسئولین و فرهنگ سازی جامعه در خصوص پیشگیری از حوادث چهارشنبه آخر سال باید این اقدامات در طول سال انجام شود. 
 
توصیه‌ها برای کاهش آسیب‌های چهارشنبه آخر سال
دکتر مغیثی در خصوص توصیه‌ها برای کاهش آسیب‌های چهارشنبه آخر سال نیز به پدران و مادران توصیه کردکه در شادی‌های فرزندانتان مشارکت کنید تا همیشه نظاره گر خنده‌هایشان باشید. 
 وی با بیان اینکه والدین نقش مهمی در پیشگیری از حوادث دارند؛ گفت: آنان با نظارت مستقیم بر نوجوانان هم در حین خرید وسایل کم خطر و هم در زمان استفاده از مواد محترقه، ‌می توانند تا حد زیادی از بروز حوادث احتمالی بکاهند و کودکان و نوجوانان خود را از خطرات و پیامدهای بازی کردن با آتش، ترقه و مواد محترقه آگاه کنند. 
وی توصیه کرد: مواد محترقه و منفجره را در محلی مطمئن دور از دسترس کودکان، در مکان خشک و خنک نگهداری کنید. حضور یکی از والدین و یا یک نفر بالغ و ترجیحا آشنا به نکات ایمنی در هنگام آتش بازی کودکان و نوجوانان با مواد محترقه ضروری است. 
دکتر مغیثی گفت: بسیاری از کودکان به دور از چشم والدین مواد را خریداری و در جیب، کیف و یا کمد نگهداری می‌کنند که به علت درجه آتشگیری پایین بزودی مشتعل و خسارات جانی و مالی فراوانی را ببارمی آورند. آموزش و نظارت در این موارد حیات بخش است. 
وی افزود: از پرتاب فشفشه، موشک و سایر مواد آتش زا روی شاخه درختان، پشت بام و بالکن منازل خودداری کنید. 
 فقط در فضای باز اقدام به استفاده از فشفشه و ترقه کنید و هیچگاه آن را در فضای بسته استفاده نکنید. از آتش زدن لاستیک، هیزم و کارتن خالی در واحدهای مسکونی یا در معابر، کوچه و خیابان خودداری کنید. از انداختن قوطی‌های دربسته مخازن کوچک گاز و ظروف تحت فشار به درون آتشی که منجر به انفجار می‌شود خودداری کنید. 
به گفته وی آتش بازی در نزدیکی پمپ بنزین‌ها، وسایل نقلیه که حامل بنزین و مواد سوختی هستند، در صورت کمترین نشت از وسایل نقلیه، و حتی در شرایط عادی این وسایل را به بمبی تبدیل می‌کند که ماشه انفجار آن کشیده شده باشد. 
دکتر مغیثی افزود: در صورت روشن کردن آتش توصیه می‌شود که آتش در حجم کم باشد و از ریختن مواد سریع الاشتعال نظیر نفت، بنزین و الکل روی آتش جدا خودداری کنید. از مواد محترقه و منفجره و ترقه و فشفشه دست ساز استفاده نکنید. در صورت پوشیدن لباس گشاد از نزدیک شدن به آتش یا پریدن از روی آن خودداری کنید. این مواد را در داخل وسایل با پوشش شیشه‌ای و یا قوطی‌های فلزی منفجر نکنید. 
وی در پایان گفت: استفاده از عینک در هنگام آتش بازی از بسیاری از آسیبهای چشمی پیشگیری می‌کند. در صورت بروز هرگونه آسیب به چشم بدون دستکاری به مراکز بهداشتی درمانی و یا مراکز مخصوص بیماریهای چشم مراجعه کنید.
منبع:باشگاه خبر نگاران