close
تبلیغات در اینترنت
محمدزاده: محوریت برنامه های رادیو قرآن برای مقطع سنی نوجوانان است
سایت دانش آموزان قره چپق

سخن بزرگان :

جدید ترین مطالب
آخرین مطالب سایت
تبلیغات در سایت تبلیغات در سایت تبليغات در سایت تبليغات در سایت

مدیر شبکه رادیویی قرآن گفت: ما در سال 95 برنامه ریزی‌های عمده‌ای داشته ایم که شنوندگان ما بیشتر بتوانند از مفاهیم قرآنی بهره ببرند. بر همین اساس تمام برنامه های رادیو قرآن را در 30 قسمت به شنوندگان ارائه می دهیم تا بتوانند بهره بیشتری از مفاهیم قرآنی ببرند.

به گزارش خبرنگار ایسنا، محمدحسین محمدزاده عصر امروز در نشست خبری تشریح برنامه‌های شبکه رادیویی قرآن و طراوت که در حاشیه بیست و چهارمین نمایشگاه بین المللی قرآن برگزار شد با اشاره به این مطلب که یکی از ویژگی‌های رادیو قرآن این است که در ماه ضیافت الهی خیل گسترده‌ای از مخاطبین را علاوه بر مخاطبان گذشته‌اش به خود جلب می‌کند اظهار کرد: ما در سال 95 برنامه‌های بسیاری داشته‌ایم که شنوندگان توانسته اند آن را دریافت کنند و در ماه مبارک رمضان امسال سعی کرده ایم برنامه های رادیو قرآن را در 30 قسمت داشته باشیم و در این صورت شنوندگان می‌توانند بهره بیشتری از برنامه‌ها ببرند.

وی خاطرنشان کرد: تمام سرفصل‌های آموزشی رادیو قرآن 30 قسمتی است از جمله آموزش در بحث روخوانی، روان‌خوانی، تجوید، حفظ، احکام، مفاهیم و ... . در مباحث علوم قرآنی که از رادیو قرآن پخش می شود سعی کرده ایم از کارشناسان درجه یک معارف اسلامی بهره ببریم.  یکی از برنامه های ما در رادیو قرآن سیر مباحث اخلاقی قرآن است که این سیر براساس حدیثی از امام صادق (ع) پیگیری می شود و استاد سید محسن میرباقری مدیریت این بخش را بر عهده دارد.

مدیر شبکه رادیویی قرآن تاکید کرد: ما در سال گذشته طرح‌های فراگیری را در ماه مبارک رمضان داشته‌ایم که از جمله آن‌ها طرح «قرآن کتاب زندگی» است. این طرح 30 قسمتی جزو محورهای اساسی ما بوده است و هر روز از ماه مبارک رمضان بنا به همان روزی که در آن هستیم آیات قرآنی تلاوت می‌شود و یک یا چند آیه کاربردی آن را که مرتبط با سبک زندگی اسلامی، شعار سال و یا مقطع سنی نوجوانان که رویکرد رادیو قرآن بر آن اساس است پیگیری می‌شود.

محمدزاده ادامه داد: از برنامه‌های صبحی که در رادیو قرآن برگزار می شود می توانیم به برنامه قرآن کتاب زندگی اشاره کنیم و شعار ما در رادیو قرآن این است که به رنگ خدا درآییم و این شعار برگرفته از آیه 138 سوره بقره است. ما سعی کرده‌ایم در برنامه قرآن کتاب زندگی محورها و موضوعات اساسی قرآن را مورد بحث و بررسی قرار بدهیم. مثلا سعی کرده‌ایم 8 توصیه لقمان به فرزندش را در این مبحث مورد ارزیابی قرار بدهیم.

وی تصریح کرد: ما در بخش نیمروزی نیز برنامه‌های ارزشمندی داریم که از جمله آن‌ها بحث تفسیرها است که از تفسیر آیت الله جوادی آملی با موضوع انسان در قرآن بهره برده‌ایم و این برنامه هر شب راس ساعت 22:20 در برنامه سروش پخش می‌شود. همچنین از تفسیر آیت الله ضیاءآبادی نیز بهره برده‌ایم و در 30 روزه ماه مبارک رمضان از تفسیر سوره ابراهیم استفاده می‌کنیم که این برنامه در ساعت 17:05 برگزار می شود. 

مدیر شبکه رادیویی قرآن یادآور شد: یکی دیگر از برنامه‌های رادیو قرآن محافل قرآنی شبانه است به اسم شب‌های قرآنی که از رادیو قرآن پخش می شود. همچنین تلاوت ترتیلی قرآن را در 4 نوبت داریم که نوبت اول آن 5 بامداد، نوبت دوم آن ساعت 7:30 و نوبت سوم آن راس ساعت 19 و نوبت چهارم ساعت 24 همراه با ترجمه قرآن از رادیو قرآن پخش می‌شود.

محمدزاده تاکید کرد: یکی از وظایف و ماموریت‌های رادیو قرآن تلاوت حفظ و گسترش فرهنگ قرآنی است. ما در ماه مبارک رمضان سعی کرده ایم از بهترین قاریان ایرانی و مصری در بخش های تلاوت و سایر بخش ها بهره ببریم. ما در بحث مفاهیم قرآنی توجه ویژه‌ای به بحث نوجوانان داشته‌ایم و از اواخر سال گذشته به این شعار توجه کرده‌ایم و بر همین اساس برنامه‌های مختلفی ارائه داده‌ایم. مقام معظم رهبری بر روی بحث نوجوانان تاکید ویژه‌ای داشته است و ما هم به فضل الهی توانسته‌ایم بر روی این مقطع سنی بسیار حساس که به دو گروه 12 تا 15 سال و 15 تا 18 سال تقسیم می شوند برنامه های خوب و ارزشمندی داشته باشیم.

وی تصریح کرد: ما در رابطه با غنی سازی قرآن اوقات فراغت خانواده ها و نوجوانان همه ساله برنامه‌های فراگیری داشته ایم و از پایان ماه مبارک رمضان طرح قرآن کتاب زندگی را با محوریت سوره مبارکه حدید داریم که مربوط به سبک زندگی نوجوانان و آموزه‌های خانوادگی است.

مدیر شبکه رادیویی قرآن یادآور شد: رادیو قرآن در رابطه با مقطع سنی نوجوانان بنا دارد از بهترین کارشناسان با مشارکت آموزش و پرورش بهره ببرد و بحث سیر مطالعات دینی و قرآنی را در این مقطع دنبال کند. همچنین بحث مشاوره و هدایت تحصیلی را در حوزه علوم انسانی داریم که با تاکید بر رشته های مرتبط بر علوم قرآن و حدیث نوجوانان می توانند از این برنامه رادیو قرآن بهره ببرند.

محمدزاده گفت: ما طبق بررسی هایی که داشته ایم مقطع سنی نوجوان و جوان نیازهای بیشتری را از بحث تفسیر قرآن دارند و ما سعی کرده ایم که نوجوانان از مقطع سنی 12 تا 17 سال از مفاهیم قرآنی بهره بیشتری ببرند. در بسیاری از کتبی که مربوط به تفسیر نوجوانان از قرآن است ضعف‌های جدی وجود داردو ما درصدد هستیم که این ضعف‌ها برطرف شود.

وی با اعلام این خبر که ما می خواهیم فاز دوم و مرحله دوم مسابقات بین المللی اینترنتی تلاوت را در سال 95 به صورت جدی دنبال کنیم گفت: مسابقه بین المللی اینترنتی تلاوت در سال گذشته کلید خورد و امسال با محوریت مقطع سنی نوجوان از 12 تا 18 سال پیگیری می شود و عزیزانی که تمایل دارند می توانند تلاوت خود را به صورت اینترنتی برای ما ارسال کنند.

به گزارش ایسنا، 30 خردادماه از 7 اذان جدید رادیو قرآن رونمایی می شود.

انتهای پیام /