close
تبلیغات در اینترنت
معنی شعر درس چهاردهم-طوطی و بقال- فارسی دهم
سایت دانش آموزان قره چپق

سخن بزرگان :

جدید ترین مطالب
آخرین مطالب سایت
تبلیغات در سایت تبلیغات در سایت تبليغات در سایت تبليغات در سایت

معنی شعر درس چهاردهم-طوطی و بقال- فارسی دهم

معنی شعر درس چهاردهم-طوطی و بقال- فارسی دهم

پیام شعر درس چهاردهم فارسی دهم طوطی و بقال سروده مولوی

داستانی جالب است خلاصه اینکه یک طوطی از صاحبش بواسطه ریختن شیشه روغن بادام ضربه خورده وپرهای سرش ریخته بوداین طوطی بعدا چون یک مرد کله طا س را دید ناگهان گفت که مگرتو هم از شیشه روغن ریختی! “ از قیاسش خنده آمد خلق را” مولوی نتایج زیادی از داستان میگیرد وتفاوت اولیا وانبیا راکه گاه با مردم عادی یکسان تلقی میشوند وتفاوت زنبور عسل وزنبور گزنده وتفاوت زمین حاصلخیزو زمین شوره و بالاخره تفاوت حس دنیا وحس عقبی وتفاوت مسیلمه کذاب وپیامبر را خاطر نشان میکند که با نگاه ظاهری و نگرش پزیتیویسمی (باصطلاح غربی) یکسان دیده نشوند

معنی شعر درس چهاردهم فارسی دهم طوطی و بقال

خب بریم سراغ اصل داستان ! معنی شعر !  برای شما معنی تک تک ابیات این شعر رو جمع آوری کرده و همچنین هر بیت از نظر دستوری کاملا بررسی شده و نکات دستوری به همراه معنی روان و معنی لغات در پایین هر بیت آورده شده ! همه و همه در یک فایل PDF | خب یکی از اصول دانلود فایل اینترنتی اول اینه که نمونه ای از اون فایل رو برای اطمینان ببینید و بدانید و آگاه باشید که بقیه ابیات نیز به همین صورت معنی و بررسی شدن ! برای نمونه ما بیت زیر رو برای شما اینجا معنی کردیم به همراه لغات و نکات دستوری :

۱۰.  هدیه ها می داد هر درویش را                            تا بیابد نطق مرغ خویش را

 معنی روان : مرد بقّال به هر نيازمندي صدقه  می داد تا شايد طوطي دوباره سخن بگويد.

نکات : در این جا منظور از هدیه:صدقه دادن است. را : در مصرع اول به معنای “به”و در مصرع دوم نشانه ی مفعولی است ، را : ردیف  ، درویش/خویش:قافیه ، مرغ : پرنده ، در این جا منظور طوطی است .

۱۲. می‌نمود آن مرغ را هر گون شگفت                      تا که باشد اندر آید او به گفت

 معنی روان : برای آن پرنده کارهای شگفت انگیز می کرد تا شاید سخن بگوید

نکات : سه جمله دارد(می نمود/باشد/آید   ،  گفت/شگفت:قافیه/جناس افزایشی   ،  گفت: متمم است و در نوع اسمی (مصدر) است (گفتن)

برای دریافت معنی کامل شعر درس چهاردهم فارسی دهم طوطی و بقال + آرایه ها و نکات دستوری از بخش زیر فایل را خریده و دانلود کنید .

http://up.amirreza256.ir/view/2089001/download-amirrreza256.ir.jpg