close
تبلیغات در اینترنت
روستای قره چپق
سایت دانش آموزان قره چپق

سخن بزرگان :

جدید ترین مطالب
آخرین مطالب سایت
تبلیغات در سایت تبلیغات در سایت تبليغات در سایت تبليغات در سایت

روستای قره چپق

شهرستان بناب دارای روستاهای مختلفی در سطح خود می باشد که یکی از مهمترین این روستاها روستای قره چپق با جمعیت حدود 10 هزار نفر دارای مکانهای زیبای تفریحی ، زیارتی و باستانی می باشد

 شغل اصلی مردم این روستا کشاورزی است کشت انبوه پیاز در زمینهای خود روستا وشهرهای دور و نزدیک از جمله ملکان و میاندواب مهم ترین محصول کشاورزی این روستا می باشد . محصول بعدی اهالی این روستا کشت هویج و خیار و سیب زمینی و محصولات باغی است .

 

از جمله آثار باستانی این روستا می توان به حمام قره چپق كه قدمت آن به دوره ي قاجار بازمي گردد که در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است ، اشاره کرد . حمام قره چپق داراي پلا‌ن ذوزنقه اي شكل به طول تقريبي 19 متروعرض 13متر بوده و ورودي آن در ضلع جنوبي بنا قرار دارد . همسطح بودن مجموعه حمام با زمين از ويژگي‌هاي خاص اين بناي تاريخي است . اين بناي تاريخي تا سال 1378 به عنوان حمامي عمومي روستاييان مورد استفاده بوده و پس از آن به صورت متروكه رها شده است . فعلا این حمام در حال باز سازی وترمیم است .

 

این روستا دارای 7 مسجد می باشد و دارای امام زاده ای نیز می باشد که بنام امام زاده مسلم معروف است که محل زیارت مردم این روستا می باشد . نسب امامزاده از نوادگان امام کاظم (ع) می باشد   اين مکان مقدس مورد اعتقاد اهالى منطقه ميباشد و زائرين در روزهاى پنجشنبه هر هفته و ايام ماه محرم جهت عزادارى و قربانى کردن به اين بقعه مى آيند .

 

این روستا دارای ورزشکاران و قهرمانان زیادی در سطح شهرستان و حتی منطقه بوده است یکی از این قهرمانان مرحوم حسن صمدی معروف به حسن پهلوان می باشد . حسن پهلوان در یک خانواده مذهبی به دنیا آمد از همان کودکی دارای نشانه های پهلوانی و زورمندی بوده اما بعلت عدم امکانات کافی ورزشی و مربیان کاردان آنطور که باید و شاید از استعداد این پهلوان استفاده نشد ولی گهگاهی توجه برخی مربیان و مسولان استان را جلب کرد بطوری که ایشان در چندین دوره از مسابقات کشتی پهلوانی روستایی که از طرف مسولین ورزشی روستایی استان ترتیب یافته بود به مقام اول دست یافت . اخلاق حسن پهلوان نمونه بارزا اخلاق پهلوانی بود . حسن پهلوان بعلت نارسای کلیه و کبد در مورخه ی 73/1/13 دیده از جهان بست .

 پهلوان حسن صمدی
در ضمن این روستا دارای 21 شهید بوده که در دوران دفاع مقدس به شهادت رسیده اند که تک تک انها برای مردم این روستا ارزش زیادی دارند که همه ساله برای ان ها یادواره ی شهدا برگزار میکنند ونیز در محرم هر سال در روز اشورا (بعد از ظهر) در کنار قبر این شهدا جمع شده و با انها تجدید بیعت می کنند

این روستا تنها روستای شهرستان و منطقه است که دارای کانون فرهنگی دیجیتال(امام حسین)       می باشد که در ان کلاس های  فرهنگی . هنری و علمی و...  برگزار می شود و استفاده برای عموم ازاد است

جهت دیدن زندگی نامه پهلوان حسن صمدی به ادامه مطلب مراجعه فرماید

پهلوان بنابی دیده از جهان فرو بست
بناب-....
حسن صمدی (حسن پهلوان ) فرزند یعقوب پهلوان بعلت نارسایی کلیه و کبد در مورخه ی 73/1/13
ساعت 10 شب در بیمار ستان امام خمینی تبریز دیده از جهان بست.
حسن پهلوان در روستای قره چپق یکی از روستاهای مهم شهرستان بناب در یک خوانواده پهلوان پورپا به عرصه گیتی نهاد وی از همان سنین پایین دارای نشانه های پهلوانی و زورمند ی بود اما بعلت عدم امکانات کافی ورزشی و مربیان کاردان آنطوریکه باید و شاید زور جوانی پهلوان استفاده نشد ولی هیبت انحصاری و قدرت بدنی حسن پهلوان توانست توجه بعضی از مربیان و مسولان استان را جلب کند بطوری که ایشان در چندین دوره از مسابقات کشتی پهلوانی روستایی که از طرف مسولین ورزشی روستایی استان ترتیب یافته بود به مقام اول دست یابد اخلاق حسن پهلوان نمونه بارز اخلاق پهلوانی بود ایشان هم درمیان نفس و هم در میان مبارزه نمونه ی بود بسیاری از خصوصیات اخلاقی وی همانند جهان پهلوان تختی رحمت اله بود همه دوستان و آشنایانش خصوصا" ورزشکاران در غم از دست دادن حسن پهلوان اشک ربختند یادش گرامی و روحش شاد باد.