close
تبلیغات در اینترنت
آزمون مدارس استعدادهای درخشان ۱۴ و ۱۵ اردیبهشت برگزار می شود
سایت دانش آموزان قره چپق

سخن بزرگان :

جدید ترین مطالب
آخرین مطالب سایت
تبلیغات در سایت تبلیغات در سایت تبليغات در سایت تبليغات در سایت

آزمون مدارس استعدادهای درخشان ۱۴ و ۱۵ اردیبهشت برگزار می شود

آزمون مدارس استعدادهای درخشان

مدیر برنامه ریزی امور المپیادها و آزمون های مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان روز یکشنبه در خصوص آزمون مدارس استعدادهای درخشان در گفت و گو با خبرنگار حوزه آموزش ایرنا اظهار کرد: هدف از برگزاری این آزمون شناسایی و پذیرش دانش آموزان دارای استعدادهای برتر برای ادامه تحصیل در پایه های هفتم و دهم است.

زمان برگزاری آزمون تیزهوشان ۹۶-۹۷

فرهاد فتحی نژاد ادامه داد: آزمون مدارس استعدادهای درخشان برای داوطلبان ورود به پایه هفتم (دوره اول متوسطه) روز پنجشنبه ۱۴ اردیبهشت و داوطلبان ورود به پایه دهم (دوره دوم متوسطه) روز جمعه ۱۵ اردیبهشت راس ساعت ۹ صبح برگزار می شود.

آزمون مدارس استعدادهای درخشان

وی با بیان اینکه این آزمون در حدود یکهزار و ۴۰۰ حوزه امتحانی داخل کشور و همزمان در ۶۵ حوزه اجرایی (مدارس ایرانی) خارج از کشور که از طریق امور بین الملل و مدارس خارج از کشور هماهنگ شده، برگزار خواهد شد، عنوان کرد: از مجموع ۳۱۹ هزار شرکت کننده حدود ۲۲۰ هزار نفر در دوره اول متوسطه (پایه هفتم) و حدود ۹۹ هزار و ۵۰۰ نفر برای ورود به دوره دوم متوسطه (پایه دهم) ثبت نام کرده اند.

مدیر برنامه ریزی امور المپیادها و آزمون های مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان ادامه داد: آزمون مدارس استعدادهای درخشان پایه ششم برای ورود به پایه هفتم بر اساس آیین نامه مذکور دارای دو دفترچه است که دفترچه شماره یک استعداد تحلیلی و دفترچه شماره دو استعداد تحصیلی را شامل می شود.

فتحی نژاد یادآورشد: دانش آموزان با دریافت دفترچه شماره یک ۱۵ دقیقه فرصت دارند به ۱۵ سوال مطرح شده که به شیوه غیرکلامی و چهارگزینه ای است و با هدف ارزیابی توانایی تحلیل، ریشه یابی، طبقه بندی و سازمان دهی مطالب و مباحث گوناگون طراحی شده پاسخ دهند و سوالات این دفترچه صرفا مبتنی بر کتاب های درسی نیست.

وی اضافه کرد: دانش آموزان همچنین باید در دفترچه شماره دو با عنوان استعدادهای تحصیلی که شامل ۵۵ سوال است در مدت زمان ۷۵ دقیقه پاسخ دهند که این دفترچه نیز به شیوه چهارگزینه ای و با تاکید استعدادهای تحصیلی بر اصول بالای شناختی، تلفیق دانش و مهارت های دو یا چند ماده درسی طراحی شده است.


مدیر برنامه ریزی امور المپیادها و آزمون های مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان خاطرنشان کرد: امسال یک سوم سوالات استعداد تحصیلی داوطلبان ورود به پایه هفتم، از پایه پنجم سال تحصیلی ۹۵ – ۹۴ و حدود دو سوم سوالات نیز از پایه ششم سال تحصیلی ۹۶ – ۹۵ انتخاب شده است.

فتحی نژاد ادامه داد: درس آموزش قرآن و هدیه های آسمانی برای داوطلبان اهل تسنن و تشیع مشترک است و داوطلبان اقلیت های دینی کشور شامل مسیحیان، کلیمیان و زرتشیان نیز باید به سوالات مشترک اقلیت های دینی پاسخ دهند.

وی به مواد امتحانی آزمون ورودی دوره دوم متوسطه (پایه نهم به دهم) اشاره کرد و گفت: این آزمون نیز شامل دو دفترچه است که دفترچه شماره یک دربرگیرنده ۱۵ سوال استعداد تحلیلی و به صورت غیرکلامی و چهارگزینه ای است که داوطلبان باید در مدت ۱۵ دقیقه به سوالات پاسخ دهند.

مدیر برنامه ریزی امور المپیادها و آزمون های مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان اظهار داشت: داوطلبان همچنین باید به دفترچه شماره دو که استعداد تحصیلی و شامل ۷۵ سوال است در مدت زمان ۸۵ دقیقه پاسخ دهند و سوالات چهار گزینه ای است که با تاکید بر سطح بالای شناختی و تلفیق دانش، مفاهیم و مهارت دو یا چند ماده درسی در برخی از سوالات و از متن کتاب های درسی انتخاب شده است.

فتحی نژاد بیان داشت: یک سوم سوالات هر ماده درسی در آزمون ورودی پایه دهم از پایه هشتم سال تحصیلی ۹۵ – ۹۴ و حدود دو سوم سوالات نیز از پایه نهم سال تحصیلی ۹۶ – ۹۵ طراحی شده است.

وی خاطرنشان کرد: در هر دو آزمون ورودی پایه هفتم و دهم، محتوای آزمون شامل ۲۰ درصد نمره مربوط به استعداد تحلیلی و ۸۰ درصد نمره مربوط به سوال استعداد تحصیلی است.

مدیر برنامه ریزی امور المپیادها و آزمون های مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان با اشاره به اینکه نتایح هر دو آزمون اوایل تیرماه و بعد از برگزاری آزمون مدارس نمونه دولتی اعلام می شود، گفت: ثبت نام شدگان آزمون ورودی مدارس استعدادهای درخشان سال تحصیلی ۹۷ – ۹۶، می توانند کارت های ورود به جلسه آزمون را از طریق سامانه ثبت نام مدارس استعدادهای درخشان به نشانی azmoon.medu.ir دریافت کنند.

فتحی نژاد ادامه داد: ضروری است دانش آموزان ضمن مراجعه به سامانه،‌ کارت ورود به جلسه خود را دریافت کرده و از محل حوزه امتحانی و زمان آزمون مطلع شوند.

وی افزود: دانش آموزانی که در مهلت قانونی اعلام شده،‌ موفق به پرداخت هزینه ثبت نام در آزمون ورودی مدارس استعدادهای درخشان سال تحصیلی ۹۷ – ۹۶ نشده اند، می توانند با مراجعه به سامانه و پس از انجام موفقیت آمیز عملیات پرداخت،‌ ثبت نام خود را تایید و کارت ورود به جلسه خود را دریافت کنند.

وی به داوطلبان توصیه کرد حداقل یک ساعت قبل از برگزاری آزمون در حوزه امتحانی حضور پیدا کنند و بیان داشت: ما مدارس استعدادهای درخشان در خارج از کشور نداریم و افرادی که در این آزمون شرکت می کنند کسانی هستند که قرار است مهرماه ۹۶ به ایران مراجعه کنند.

فتحی نژاد یادآورشد: به همین دلیل شرایطی فراهم شده تا این دانش آموزان نیز در آزمون های ورودی مدارس استعدادهای درخشان شرکت کنند و پس از مراجعه به کشور در صورت قبولی در این مدارس ادامه تحصیل دهند.

وی گفت: در سال های گذشته آزمون دانش آموزان مدارس خارج از کشور برای ورود به مدارس استعدادهای درخشان به صورت جداگانه برگزار می شد اما امسال سومین سالی است که این داوطلبان می توانند همزمان با دانش آموزان داخل کشور در این آزمون شرکت کنند.